MONDO

6 muaj nën robërinë ruse, vdes komandanti ukrainas

6-muaj-nen-roberine-ruse,-vdes-komandanti-ukrainas


Një komandant ushtarak ukrainas që mbrojti fabrikën Azovstal të Mariupol ka vdekur, tha familja e tij.

Oleh Mudrak ishte komandant i batalionit të parë të Azovit dhe ishte përpjekur të mbronte mbajtjen e fundit të Ukrainës në Mariupol kur u kap nga forcat ruse.

Ai kaloi gjashtë muaj në robërinë ruse, gjatë së cilës i mbijetoi një shpërthimi në burgun Olenivka.

Mudrak u la i lirë në shtator 2022 si pjesë e një të burgosuri të shkëmbimit të luftës./albeu.com

The post 6 muaj nën robërinë ruse, vdes komandanti ukrainas appeared first on Albeu.com.

valipomponi

0 comments on “6 muaj nën robërinë ruse, vdes komandanti ukrainas

Leave a Reply

%d blogger hanno fatto clic su Mi Piace per questo: