MONDO

“Çfarë dreqin po bën”, kryebashkiaku italian ndalon aktivistin që po hidhte bojë në muret e bashkisë: Barbarë të paqytetëruar

“cfare-dreqin-po-ben”,-kryebashkiaku-italian-ndalon-aktivistin-qe-po-hidhte-boje-ne-muret-e-bashkise:-barbare-te-paqyteteruar


Është bërë virale në mediat italiane dhe jo vetëm kryebashkiaku i Firences, i cili gjatë një interviste të fundit në Piazza della Signoria pa papritur një aktivist që tentonte të vandalizonte Palazzo Vecchio-n historik me bojë portokalli dhe vrapoi vetë për ta ndaluar.

Klipet me ndërhyrjen veçanërisht dinamike të Dario Nardella, i cili është kryebashkiak i qytetit të bukur italian që prej vitit 2014, bënë xhiron e internetit, duke shkaktuar komente kryesisht lavdëruese për politikanin 47-vjeçar.

Nardella shihet në videot përkatëse duke ndërprerë intervistën e tij, duke vrapuar furishëm drejt aktivistit, më pas duke e goditur dhe duke e shtyrë, duke e pyetur “çfarë dreqin po bën”.

Kryebashkiaku i Firences e detyron aktivistin të ulë spërkatësin e bojës, të cilin e kishte përdorur më parë në muret e “Palà Palazzo” madhështore, ku ndodhet bashkia e qytetit. Vlen të përmendet se ky pallat-kështjellë romane i shekullit të 13-të është ndër më mbresëlënësit në provincën e Toskanës dhe konsiderohet si një nga atraksionet më të rëndësishme në Firence.

Nardella më vonë u ngjit në një skelë dhe u bashkua në punën e heqjes së bojës, duke murmuritur “barbarë… të paqytetëruar…”, sipas Repubblica.

Fotot e kryebashkiakut të zemëruar me një xhaketë lëkure dhe syze përpara murit të pikturuar të Palazzo Vecchio-s frymëzuan meme të shumta në mediat italiane. Njëri prej tyre tregoi Nardellën duke u përpjekur të drejtonte Kullën e Anuar të Pizës, ndërsa të tjerët e portretizonin atë si një superhero ose një statujë të lashtë.

Dy aktivistët e përfshirë në vandalizmin e ndërtesës historike, që besohet se janë të lidhur me organizatën Ultima Generazione, u arrestuan menjëherë pas “protestës” së tyre. /albeu.com

The post “Çfarë dreqin po bën”, kryebashkiaku italian ndalon aktivistin që po hidhte bojë në muret e bashkisë: Barbarë të paqytetëruar appeared first on Albeu.com.

Ufficio Stampa

0 comments on ““Çfarë dreqin po bën”, kryebashkiaku italian ndalon aktivistin që po hidhte bojë në muret e bashkisë: Barbarë të paqytetëruar

Leave a Reply

%d blogger hanno fatto clic su Mi Piace per questo: