Hovenier për planin e BE-së: Nuk ka marrëveshje më të mirë

0
1
hovenier-per-planin-e-be-se:-nuk-ka-marreveshje-me-te-mire

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovenier ka thënë se plani i Bashkimit Evropian për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi sjell përfitime reale, praktike, politike dhe ekonomike.

Ai ka kujtuar se palët e kanë pranuar atë dhe ka thënë se për zbatimin e tij do të diskutohet në fundjavë.

“Më duhet të jem i qartë, ShBA-ja vlerëson se në këtë moment nuk ka një marrëveshje më të mirë në dispozicion. Ky është një hap i rëndësishëm përpara”, ka thënë Hovenier në një takim me gazetarët, të mërkurën në Prishtinë, shkruan REL.

Ai ka thënë se fokusi kryesor tani duhet të jetë te “zbatimi i suksesshëm dhe efektiv” i planit.

Ndryshe, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, pritet të takohen në Ohër të Maqedonisë së Veriut më 18 mars, për të diskutuar zbatimin e planit 11-pikësh të BE-së.

Dy udhëheqësit u dakorduan muajin e kaluar se përmbajtja e tij nuk ka nevojë të diskutohet më tutje.

The post Hovenier për planin e BE-së: Nuk ka marrëveshje më të mirë appeared first on Dukagjini.

The post Hovenier për planin e BE-së: Nuk ka marrëveshje më të mirë appeared first on Dukagjini.

Ufficio Stampa

Leave a Reply