Kurti njofton Erdoganin për takimin në Bruksel, falënderohet për solidarizim të plotë me shtetin dhe popullin Turqisë

0
26
kurti-njofton-erdoganin-per-takimin-ne-bruksel,-falenderohet-per-solidarizim-te-plote-me-shtetin-dhe-popullin-turqise

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, gjatë ditës së shtunë zhvilloi një bisedë telefonike me Presidentin e Republikës së Turqisë, Rexhep Taip Erdogan.

njoftimin e zyrës së Kryeministrit bëhet e ditur se Kurti i shprehu edhe njëherë ngushëllime Presidentit Erdogan, e përmes tij, familjarëve të viktimave të tërmetit dhe mbarë popullit të Turqisë.

“Gjithashtu ai falënderoi Erdogan për mikpritjen zemërgjerë në Stamboll me datën 3 shkurt, ku patën një takim tejet produktiv që do të shërbejë për forcim të mëtejshëm të marrëdhënieve dhe miqësisë së përhershme në mes të dy vendeve tona”.

Kurti tha që Kosova është vend jo i madh por me zemër të madhe, që ka dëshmuar bujari ndaj të gjithëve në ditët e tyre të vështira. Së fundi edhe ndaj ukrainasve e afganëve. Kosova është dhe gjithmonë do të vazhdojë të qëndrojë pranë shteteve mike në ditët e tyre të vështira, posaçërisht Turqisë.

Erdogan falënderoi Kryeministrin Kurti për solidarizim të plotë me shtetin dhe popullin Turqisë e cila po kalon fatkeqësinë më të rëndë në këtë shekull. Ai falënderoi për vendimin për mbështetje dhe ndihma, për pjesëtarët e FSK-së që bënë kërkim-shpëtim në rrënoja si dhe për shpalljen e ditës së zisë në Kosovë.

Gjithashtu bëhët e ditur se u bisedua edhe për takimin e fundit në Bruksel për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, për çfarë Presidenti Erdogan përshëndeti rezultatin e arritur, duke shprehur mbështetjen e tij Kryeministrit Kurti dhe gatishmërinë për të ndihmuar. ​

 

The post Kurti njofton Erdoganin për takimin në Bruksel, falënderohet për solidarizim të plotë me shtetin dhe popullin Turqisë appeared first on Dukagjini.

The post Kurti njofton Erdoganin për takimin në Bruksel, falënderohet për solidarizim të plotë me shtetin dhe popullin Turqisë appeared first on Dukagjini.

Vittorio Rienzo

Leave a Reply