Lista Serbe takohet me delegacionin gjermanofolës kërkon që të formohet Asociacioni në mënyrë urgjente

0
251
lista-serbe-takohet-me-delegacionin-gjermanofoles kerkon-qe-te-formohet-asociacioni-ne-menyre-urgjente

Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, së bashku me bashkëpunëtorët e tij, nënkryetarin Igor Simiq dhe anëtarin e kryesisë, Milan Radojeviq, në Mitrovicë të Veriut kanë biseduar me përfaqësuesit special për Ballkanin Perëndimor nga Gjermania, Manuel Saracin dhe Johannes Aigner, nga Austria, në prani të ambasadorit të Gjermanisë në Kosovë Jorn Rode.

“Të formohet në mënyrë urgjente Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe në përputhje me marrëveshjen në Bruksel”, ka qenë kërkesa Listës Serbe drejtuar përfaqësive gjermanofolës.

“Represionin që institucionet e Kosovës po bëjnë ndaj serbëve dhe nevojën që urgjentisht të ndalet shtypja e popullit serb”, thuhet në njoftimin e Listës Serbe.

Ndërsa Lista Serbe i ka bojkotuar institucionet e lokale në katër komunat veriore të Kosovës dhe ka refuzuar pjesëmarrjen në zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale të 23 prillit.

The post Lista Serbe takohet me delegacionin gjermanofolës kërkon që të formohet Asociacioni në mënyrë urgjente appeared first on Dukagjini.

The post Lista Serbe takohet me delegacionin gjermanofolës kërkon që të formohet Asociacioni në mënyrë urgjente appeared first on Dukagjini.

pappa2200

Leave a Reply