Ndahet nga jeta në moshën 91-vjeçare ish-ministri britanik

0
29
ndahet-nga-jeta-ne-moshen-91-vjecare-ish-ministri-britanik

Nigel Lawson, ish-ministri i financave në Britani ka ndërruar jetë në moshën 91-vjeçare. Ai ishte ministër gjatë kohës kur Margaret Thatcher ishte kryeministre e Mbretërisë së Bashkuar dhe udhëhoqi fushatën që Britania të largohej nga Bashkimi Evropian.

Kancelar i Thesarit midis 1983 dhe 1989, Lawson mbrojti pronësinë më të gjerë të aksioneve, taksat më të ulëta personale dhe ekonominë e tregut të lirë, duke formuar shtyllën kurrizore të vizionit të Thatcher për Britaninë në vitet 1980.

Por ai u fajësua për dështimin për të kontrolluar rritjen e normave të interesit dhe një recesion të thellë.

Dorëheqja e Lawson në tetor 1989, pas vitesh mosmarrëveshjeje me Thatcher-in mbi aspektet kyçe të politikës, veçanërisht në lidhje me BE-në, e zhyti qeverinë e saj konservatore në një krizë nga e cila nuk u rikuperua derisa ajo dha dorëheqjen një vit më vonë.

The post Ndahet nga jeta në moshën 91-vjeçare ish-ministri britanik appeared first on Albeu.com.

Vito Califano

Leave a Reply