Shefi Wagner e quan ministrin e mbrojtjes të Italisë “testikul”

0
4
shefi-wagner-e-quan-ministrin-e-mbrojtjes-te-italise-“testikul”

Bosi i grupit mercenar Wagner ka sulmuar ministrin e Mbrojtjes të Italisë, duke e quajtur atë të barazvlefshëm me një “testikul”.

Ministri i Mbrojtjes Guido Crosetto kishte thënë se bumi aktual i emigrantëve që godet Italinë është për shkak të presionit nga aktivitetet e mercenarëve të Wagner në Afrikë.

“Më duket se tanimë mund të thuhet me siguri se rritja eksponenciale e fenomenit migrator nga brigjet afrikane është gjithashtu, në një masë jo të vogël, pjesë e një strategjie të qartë të luftës hibride që divizioni Wagner”, tha ai.

Grupi Wagner ka trupa në Republikën e Afrikës Qendrore, Sudan dhe Libi.

Udhëheqësi i saj Yevgeny Prigozhin nuk e pranoi mirë deklaratën e Crosetto, duke thënë se ai duhet “të shikojë më pak në drejtime të tjera dhe të merret me problemet e tij, të cilat ndoshta nuk ka arritur t’i zgjidhë”.

“Ne nuk jemi të aftë me atë që po ndodh me krizën e migracionit, ne nuk e trajtojmë atë, ne kemi një grumbull problemesh tona për të përballuar”, tha ai.

Prigozhin më pas përdori një frazë fyese ruse, e ngjashme me testikun, për të përshkruar Crosetto.

Rreth 20,000 emigrantë kanë arritur në brigjet italiane këtë vit, më shumë se trefishi i numrit të atyre që mbërritën në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

The post Shefi Wagner e quan ministrin e mbrojtjes të Italisë “testikul” appeared first on Albeu.com.

Vittorio Ferla

Leave a Reply