Si Trump mund të përfitojë nga hetimi i nisur ndaj tij

0
38
si-trump-mund-te-perfitoje-nga-hetimi-i-nisur-ndaj-tij

Të martën (4 prill), Donald Trump pritet t’i dorëzohet autoriteteve për t’u përballur me akuzat në lidhje me rastin e blerjes së heshtjes së porno yllit Stormy Daniels, pak para fitores së tij në zgjedhjet e vitit 2016. Ai është ish-presidenti i parë i SHBA-së që po ndiqet penalisht nga drejtësia, por për shkak të temperamentit të tij dhe publikut që i drejtohet, shumë besojnë se prokuroria mund të veprojë si një shtysë për të.

Trump pritet të fotografohet nga autoritetet, të merren shenjat e gishtërinjve dhe të dalë para një gjyqtari për t’u deklaruar i pafajshëm ose fajtor. Pamjet pritet të shkaktojnë përçarje të mëtejshme në SHBA, ndërkohë që analistët politikë nuk përjashtojnë që ndjekja e parë mund të hapë rrugën për një sërë çështjesh të tjera. Përveç kësaj, Trump po hetohet në kontekstin e një rasti në lidhje me menaxhimin e të dhënave të Shtëpisë së Bardhë dhe për presionin që ai dyshohet se ka ushtruar ndaj zyrtarëve të shtetit të Xhorxhias pas zgjedhjeve të vitit 2020.

Ndoshta shumë politikanë ishin tashmë në fokus pas këtyre zhvillimeve. Megjithatë, siç thotë profesori i Princeton, Julian Zelizer, “një nga talentet më të mëdha të Trumpit është të përfitojë nga sulmet që ai merr”.

Dhe këtë pritet të bëjë sërish, duke luajtur rolin e viktimës dhe rolin e kandidatit revolucionar, duke i kthyer akuzat ndaj kundërshtarëve politikë. Sa më i madh të jetë krimi i supozuar, aq më i fuqishëm është roli i viktimës që ai merr dhe tani për tani Partia Republikane duket se po e shijon “teatrin”. Edhe ata që nuk pajtohen ose kanë rezerva janë veçanërisht të gatshëm të kritikojnë Trump për aventurat e tij ligjore, nga frika e reagimit të tij dhe bazës së partisë.

Trump u shfaq tashmë si favorit për garën e kandidatit të partisë republikane për zgjedhjet presidenciale në 2024. Pavarësisht rënies që pati pas humbjes në zgjedhje dhe ngjarjeve me pushtimin e Kapitolit, Trump arriti në një kohë relativisht të shkurtër të rikuperojë pothuajse të gjithë mbështetësit e tij, ndërkohë që ka arritur t’u mbijetojë të gjitha skandaleve në të cilat është përfshirë, duke përgënjeshtruar vazhdimisht ata që i parashikuan fundin e tij. Ish-presidenti tani duket se do të fitojë lehtësisht zgjedhjet paraprake të partisë së tij për nominimin presidencial.

Vihet re se çështja e procedimit të tij nuk ndikon në kandidimin e tij. Në SHBA, një i pandehur ose një person i dënuar mund të zgjidhet në çdo pozicion. Kushtetuta parashikon vetëm një përjashtim: për ata që kanë marrë pjesë në “rebelim” ose “qëndrim” kundër vendit. Trump është nën hetim federal për rolin e tij në sulmin në Kapitol më 6 janar 2021, por ende nuk janë ngritur akuza kundër tij.

“Persekutimi i regjimit Biden ndaj kundërshtarëve të tij politikë të kujton kohën e terrorit të Rusisë staliniste”, tha Donald Trump në një tubim të fushatës në Teksas, duke zgjuar mbështetësit e tij që e hyjnizuan atë.

“Ky është problemi më serioz me të cilin përballet SHBA sot”, shtoi ai. Në një fjalim tjetër ai foli për “persekutim politik” dhe “ndërhyrje të paprecedentë në zgjedhje”.

Strategjia e ish-presidentit amerikan pritet të ketë një ndikim të rëndësishëm te republikanët. Mbështetësit e tij pajtohen se ky është një rast i motivuar politikisht dhe, siç thanë zyrtarët republikanë dhe analistët politikë për Reuters, zhvillimet mund të “ngurtësojnë” mbështetjen për ta.

Fakti që prokurori i Nju Jorkut, Alvin Bragg, që e procedon, ka lidhje me Partinë Demokratike dhe se bëhet fjalë për një çështje shtatë vite më parë që është “hapur” para zgjedhjeve, padyshim që i jep “armë” shtesë betejës së Donald Trump.

Sido që të jetë, rasti e ka kthyer Trumpin aty ku dëshiron të jetë: në lajme. Të gjithë tani po flasin për Trumpin dhe nëse kjo nuk i lodh republikanët, atëherë duhet marrë si e mirëqenë se do t’i japë atij një shtysë të re për të pretenduar Presidencën e SHBA. Nuk është rastësi që pas shkarkimit, Trump, sipas sondazheve, duket se po zgjeron epërsinë ndaj Ron DeSandis, kandidatit tjetër republikan. /albeu.com

The post Si Trump mund të përfitojë nga hetimi i nisur ndaj tij appeared first on Albeu.com.

Vittorio Rienzo

Leave a Reply