MONDO

Skytrax: Dhjetë aeroportet më të mira në botë

skytrax:-dhjete-aeroportet-me-te-mira-ne-bote


Një parajsë plot dritë dhe e gjelbër që e cilëson veten si një “destinacion në vetvete”, Aeroporti Changi i Singaporit ka rikthyer vendin e tij në krye të renditjes vjetore të Skytrax të aeroporteve më të mira në botë.

Skytrax, një faqe për shqyrtim dhe renditje e linjës ajrore dhe aeroporteve me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, përpilon listën e saj duke anketuar udhëtarët nga e gjithë bota dhe duke u kërkuar atyre të vlerësojnë të gjithë përvojën e aeroportit, nga check-in tek nisjet dhe gjithçka në mes.

Aeroporti Changi i Singaporit kryesonte më parë listën e Skytrax për tetë vjet me radhë, por në 2021 dhe 2022 ranë disa pika poshtë listës pasi numri i pasagjerëve ra gjatë pandemisë.

Kopshti i Arritjes në T1 mirëpret vizitorët në aeroportin Changi dhe Singaporit tropikal me palma madhështore që janë 12 deri në 15 metra lartësi.
Doha Hamad

Aeroporti Ndërkombëtar Hamad në Doha, Katar, mori gongun kryesor.

“Aeroporti Changi i Singaporit ka qenë gjithmonë aeroporti i preferuar i përhershëm i udhëtarëve, por ka rënë gjatë Covid-19 kur udhëtimet u pakësuan në mënyrë drastike”, ka theksuar Peter Miller, i Skytrax për CNN Travel.

Miller ka thënë se aeroporti Changi “ofron diçka për të gjithë” dhe sugjeron se është një “motor kyç” i popullaritetit të tij të vazhdueshëm.

Disa nga bukuritë e Changit përfshijnë një ujëvarë spektakolare 40 metra të lartë, një kopsht fluturash dhe një kinema IMAX , për të mos përmendur më shumë se 280 dyqane me pakicë dhe restorante.

“Changi i Singaporit është kryesisht një aeroport tranzit dhe sipas reagimeve të klientëve, aeroporti po ecën mirë sepse ofron një gamë kaq të gjerë lehtësish dhe komoditetesh për të gjitha llojet e klientëve – për familjet, biznesin dhe udhëtarët e kohës së lirë”, ka theksuar ndër të tjera Miller.

Aeroporti Hamad, i cili zuri vendin e dytë në listën e Skytrax këtë vit, ofron gjithashtu komoditete të dizajnuara për pasagjerët transit – duke përfshirë turne në qytet për ata që kalojnë më shumë se tetë orë duke pritur për fluturim.

Këtë vit, pesë vendet më të mira të Skytrax për vitin 2023 u zunë nga aeroporti ndërkombëtar i Tokios, i njohur si Haneda, aeroporti ndërkombëtar Incheon i Seulit dhe aeroporti i Parisit, Charles de Gaulle.

Skytrax shpërndan gjithashtu çmime të tjera, duke përfshirë çmime rajonale, me Aeroportin Changi që fiton gongun për Aeroportin më të Mirë në Azi, si dhe fitoi çmimin e ngrënies në aeroportin më të mirë në botë dhe komoditetet më të mira të kohës së lirë në aeroport.

Hoteli në vend i Changit, aeroporti luksoz Crowne Plaza Changi, u kurorëzua si hoteli më i mirë i aeroportit në botë për të tetin vit radhazi.

Ndërkohë, Aeroporti Ndërkombëtar Hamad i vendit të dytë fitoi gjithashtu çmimet “Blerjet më të mira në aeroport në botë”, “Aeroporti më i mirë në Lindjen e Mesme” dhe “Aeroporti më i pastër” në Lindjen e Mesme, ndërsa Aeroporti i vendit të tretë të Tokios Haneda u kurorëzua si aeroporti më i pastër në përgjithësi.

Aeroporti Ndërkombëtar i Bahreinit fitoi dorëzimin më të mirë të bagazheve në aeroport në botë dhe Aeroporti Incheon është me sa duket aeroporti me stafin më të mirë dhe përpunimin e imigracionit.

Ndërkohë, Aeroporti LaGuardia i Nju Jorkut, dikur i goditur, vazhdoi kërkimin e tij të suksesshëm të rehabilitimit, me Terminalin e ri B të vlerësuar me Terminalin më të mirë të Aeroportit të Ri në botë.

Aeroporti Ndërkombëtar i Seattle-Tacoma është aeroporti më i vlerësuar i SHBA-së, duke zënë vendin e tetëmbëdhjetë në listën e Skytrax dhe është vlerësuar Aeroporti më i mirë në Amerikën e Veriut.

Aeroporti Ndërkombëtar i Cape Town është aeroporti më i mirë në Afrikë, Aeroporti i Delhi është aeroporti më i mirë në Indi dhe Azinë Jugore dhe Aeroporti Ndërkombëtar El Dorado i Bogotës fitoi çmimin Aeroporti më i mirë në Amerikën e Jugut.

Këtë vit, ekipi i Skytrax shfaqi gjithashtu një kategori të re që feston artin e aeroportit, e gjykuar nga një panel i veçantë dhe jo nga anketa e klientëve.

Sistemi i Aeroportit të Houston, i cili krenohet me një nga koleksionet më të mëdha të artit publik në shtetin e Teksasit, fitoi këtë çmim në emër të Aeroportit William P. Hobby dhe Aeroportit Ndërkontinental të Houston George Bush.

The post Skytrax: Dhjetë aeroportet më të mira në botë appeared first on Dukagjini.

The post Skytrax: Dhjetë aeroportet më të mira në botë appeared first on Dukagjini.

valipomponi

0 comments on “Skytrax: Dhjetë aeroportet më të mira në botë

Leave a Reply

%d blogger hanno fatto clic su Mi Piace per questo: